Kyselost a její opak – zásaditost se udává v hodnotách pH (zkratka od "potential of Hydrogen" = množství volných iontů vodíku H+). Udává se ve stupnici od 0 do 14. Neutrální je například čistá voda. Její pH má hodnotu 7 a to je hodnota i všech ostatních pH neutrálních roztoků. Má-li roztok hodnotu nad 7, znamená to, že je zásaditý (převažují v něm zásadité látky). Při pH pod 7 jde o roztok kyselý – převažují v něm kyselé látky.
Pro lidský organismus je udržení přesného pH krve otázkou života či nemoci (doslova!) Ideální hodnota pH krve je 7,4 a pohybuje se v nepatrném rozmezí od 7,35 do 7,45. To znamená, že krev musí být neustále lehce zásaditá. Tělo tedy musí nepřetržitě a za KAŽDOU CENU udržet pH v nepatrném rozptylu uvnitř těchto hraničních hodnot, jinak onemocníme.
Proč jsou slova „ZA KAŽDOU CENU“ zvýrazněna? Když tělu znesnadníme udržení přesného pH krve, tou cenou, kterou platíme, je naše zdraví. Tělo prostě musí obětovat část sama sebe (níže popsanou např. de-mineralizací), jen aby se udrželo na živu - v rozmezí hodnot pH 7,35 – 7,45.
V těle během látkové výměny neustále vznikají kyselé látky, jako např. kyselina močová, uhličitá, mléčná a dokonce i solná. Kyseliny mají ničivý účinek. Dokážou rozrušit dokonce i kámen nebo kov. Pokud setrvávají v těle, aniž by se neutralizovaly, způsobují bezpochyby ty nejrůznější choroby.
Dokud jsi tělo může brát zásadité látky z vaziva, cév a kostí, organismus dokáže přebytek kyselin neutralizovat. Tím však dochází k úbytku minerálů z těla, řídnutí kostí a sklerotizaci cév, což vede jak k infarktu, mozkové příhodě či osteoporóze atd. K tomu si postupně tělo vytváří jakási odkladová místa a to jedno po druhém, protože nemá jinou možnost vyloučit takové množství kyselin najednou.
Odkyselení organismu by mělo být vždy základním krokem při řešení jakýchkoliv zdravotních problémů. Teprve při dosažení rovnováhy mezi kyselými a zásaditými složkami krve (i všech ostatních tělních tekutin) může tělo mnohem efektivněji využít jakékoliv další kroky na cestě k uzdravení - ať už nám jde o použití detoxikačních produktů nebo přírodních látek s regeneračním účinkem.
Další důležitý a zde se že i hlavní zdroj našeho chronického překyselení je nedostatečné dýchání . Až příliš často dýcháme nepravidelně, málo a povrchně. Kromě chybějícího kyslíku, který by jinak dokázal spoustu kyselých látek doslova spálit, je druhým důsledkem překyselení hromadění kysličníku uhličitého v krvi, který vytváří asi nejběžnější kyselinu naší krve - kyselinu uhličitou.