obrázek centrum preventivní medicíny

Centrum Preventivní Medicíny – rozhovor

Proč vzniklo centrum preventivní medicíny?

Především z důvodu mezery v péči o zdraví. Současná péče o zdraví předchází nemoci většinou pozdě tj. až když „hoří“. Mám na mysli situace, kdy lidé již zdravotní potíže mají nebo jsou již vážněji nemocní.

Co je cílem centra?

Naším cílem je nemocem hlavně předcházet a díky tomu umožnit našim klientům ze zdravotního hlediska plnohodnotný život. V případě našeho centra se jedná o prevenci onemocnění srdce a cév a onemocnění rakovinou.

Takže zdraví by mělo být u každého na prvním místě?

Ano, pakliže již onemocníme, je potom docela smutné každé ráno počítat pilulky, které si máme vzít, a které navíc mají vedlejší účinky. Bohužel někdy ani podobné „zobání“ k léčbě nemoci nepostačí a my jsme najednou nuceni podstoupit náročnou léčbu rakoviny, srdečního infarktu či jiných nemocí a nést jejich trvalé následky.

Které nemoce jsou nejčastější?

Nejčastější příčinou smrti je skupina srdečních a cévních onemocnění, které tvoří až 52% všech úmrtí. V těchto případech se jedná nejčastějí o srdeční infarkt. Na druhém místě je pak skupina zhoubných nádorů, která zahrnuje 26% všech úmrtí. Tedy tyto dvě skupiny nemocí již samy o sobě zapříčiňují značnou část všech úmrtí (téměř 80%). Z tohoto pohledu představují nejzávažnější zdravotní problém vůbec!

Lze tedy těmto nemocem předcházet případně je zachytit na začátku a minimalizovat tak jejich následky?

Ano, a právě o to nám jde. Pokud například zjistíme, že Vám hrozí srdeční infarkt, včasnou a nebolestivou léčbou se vyhnete nepříjemným následkům infarktu jako jsou např. snížení kondice či celkové výkonnosti srdce. Prevence rakoviny spočívá ve vyhledávání rizikových nebo nemocných osob. Zde často platí pravidlo, čím se stav podchytí dříve, tím lépe. Léčba je posléze jednodušší a následky nemoci jsou samozřejmě menší.

Co nabízíte?

Nabízíme nadstandartní vyšetření srdce a rakoviny, které u svého lékaře nenajdete. Dále konzultace jakéhokoliv zdravotního problému. V případě potřeby spolupracujeme se špičkovými pracovišti jako jsou např. Kardiocentrum České Budějovice, IKEM Praha, FN Na Homolce Praha.